bir kore dizisi daha . kim bok joo


  Kore draması: Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo  merhaba arkadaşlar.
bugün sizlere bitti diye ardından göz yaşları döktüğüm diziyi kendi çapımda tanıtmaya çalışacağım. öncelikle neden izlenmesi gerek kısmında kendi düşüncelerimi yazdım, onu pass geçip direk karakter ve dizi analizini okuyabilirsiniz :)

neden bu dizi izlenmeli?

benim zevkime göre bu dizi 2016'nın en iyi Kore dizisi (ve sonra da tabi ki entertainer, eğer okumadıysanız enterrtainer oku 'ya tık tık)


herkes 1 cümleden bile en az 2 anlam çıkarabilir. benim bu diziden çıkardığım anlamlar ise şöyle;


 •   ilk olarak: ben şahsen hayatta karşılaştığım en küçük sorunda bile umudumu kaybeden , ''down'' olan değişken bir insanım. pireyi deve yapmak ve o minicik sorunu gün boyu düşünmek, kendime eziyet etmek bir çeşit hobi halini almış :D bu dizide insanın gerek ailevi sorunları , gerek kariyer odaklı problemleri gerekse de arkadaşlık ilişkilerinde çıkmazları yada sevgili işlerinde yıpranmalar olabilir. başımıza en kötüsü gelebilir. bazen bununla yüzleşmek , acısa da katlanmak gerek. yılmadan daha iyisini yapmak, problemleri çözmek gerek. en önemlisi umudunu kaybetmemek..  bütün bu sorunlar zamanla geçecek ve sen bunun meyvesini alacaksın. (zahmet olmadan rahmet olmaz)  • ikinci olarak bazen akışına bırakmak ve zorlamamak lazım. (let it go) eğer bir şeye çok emek verdiğimiz halde yine olmuyorsa, bu belki de başka bir şeyde daha iyisi olacağı içindir.
 mesela gönül ilişkilerinde her ne kadar çabalarsanız çabalayın olmuyorsa, , işinizi sevdiğiniz için değilde zorunlu olduğunuz için yaptığınızda, bir işi sadece başarı odalı yapıp ve bu sizi tatmin etmiyorsa, okuldaki bölümünüzü severek çalışmak yerine sadece stres yüklü şekilde çalıştığınızda, sizin değer verdiğiniz erkek arkadaşınızın bir göt olduğunu fark etmenize ramen çabaladığınızda ... gururunuz kırılabilir. incinebilirsiniz . o zaman kendinize eziyet etmeyi bırakın. mutlu değilseniz bırakın gitsin. önemi yok • üçüncü olarak dostlukların aile bağları gibi olmasının ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu anladım. eğer gerçekten kardeşim/ailem dediğiniz kankalarınız varsa sizden zengini yok. emin olun.


 • son olarak;herkes kendi değerini belirler. sizin ne kadar sevileceğinizi sizin güzelliğiniz yada zenginliğiniz belirlemez. sizin güler yüzünüz, sıcak kalpliliğiniz , birinin zor günde yanında olmanız zaten sizi eşsiz ve güzel kılar.  {sadece sevilmek değil, aynı zamanda sevmekte, emek vermekte çok güzel. zor zamanda yanında olmak, ağlanılacak omuz olmak, iyi günde eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmek.. eğer böyle bir insansanız zaten en iyisi sizsiniz.}

diziyle ilgili genel bilgiler:

bölüm sayısı :16
yazar : Yang Hee-Seung
tür: romantik, komedi , dram

önemli karakterlerin analizi:

dizide hiç bir absürt olay, sıradışı karakterler yok. hepsi alışık olduğumuz, günlük hayatta karşılaştığımız hatta bize benzeyen karakterler. olaylarda öyle keza... Türk dizileri gibi kompleks olaylar yok. güzel bir gençlik dizisi gibi görünse de bence her yaş grubundan kişi izlemeli.  


kim bok joo (lee sung kyung) 

 dizinin asıl kızı. babası ve amcasıyla birlikte yaşıyorlar. ne yazık ki küçük yaşta annesini kaybetmiş. babası ve amcası kızarmış tavuk satıyorlar, arada servis işlerinde ailesine yardım ediyor. okulda ikinci sınıfta bir halterci. 

 iki en yakın arkadaşı var. erkekler konusunda umutsuz vaka olduklarını düşünüyorlar. çünkü çoğu erkekler onların kız olduklarını unutuyorlar.
dizide balık etli durduğuna bakmayın. gerçek hayatta aşırı güzel bir kız.

 (not: bu rolle lee sung kyung 2016 da en iyi bayan oyuncu ödülünü aldı sanırım)Lee Sun-Ok (Lee Joo-Young) ve Jung Nan-Hee (Cho Hye-Jung)

kim bok joo'nun kankaları (powerpuff girls.) Sun-ok biraz daha erkeksiyken, Nan-hee ise daha zilli bir kız. birbirlerine çok önem veriyorlar. aile gibiler. (halter 3lüsü)
Jung Joon-Hyung (Nam Joo-Hyuk)

dizinin esas oğlanı. henüz küçükken babasını kaybetmiş, ardından annesi başkasıyla evlenip yurtdışına gidince amcası, halası ve abi gibi gördüğü kuzeniyle yaşamaya başlamıştır. annesi tarafından terk edilmesi onda travma yaratmıştır. 
okulda ki bölümü yüzmedir. fakat travması yüzünden yarışlarda zor zaman geçirmektedir. bundan dolayı psikoloğa gider.
Song Shi-Ho(Kyung Soo-Jin)

 Jung Joon Hyung'un (esas oğlanın) eski kız arkadaşıdır. fakat -kariyeri için sanırım- güzel bir okula gider ve çocuğu terk eder. başarılı bir jimnastikçiyken bazı problemler ve başarısızlıklar yüzünden eski okuluna geri döner . (yani bizimkileri okuluna) ve kim bok joo'nun oda arkadaşı olur.

 
  eski erkek arkadaşıyla tekrar bir başlangıç yapmak ister. çünkü onu unutamamıştır. annesi tarafından başarılı olması için baskı görür .annesinin baskısı, ailesinin ekonomik sorunları, okulunda ki başarısızlıklar ve aşk hayatındaki umutsuzluklar onda aşırı stres yaratmaktadır.Jung Jae-Yi (Lee Jae-Yoon)

esas oğlanın abisi ve kim bok joo'nun ilk aşkı. müthiş bir insan. kadınlara saygılı, çocuklara sevgili. sürekli gülümseyen şahıs. aşırı saygılı biri, üstelik zayıflama merkezinde bir doktor. kim bok joo'nun aşık olmasına şaşırmamalı. :)


Yorumlar

 1. Ben bu kıza bayılıyorum.Doctors'dan sonra daha bi' sevdim.Bu diziyi de başlayıp bıraktık ne yazık ki.Kötü olduğunu düşündüğümden değil ama o ara psikolojime pek destek çıkmadı.En kısa zamanda izlemeye çalışacağım.Bu arada sizi mimledim.Göz atarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkürler! (^-^)/ :D

   Sil

Yorum Gönder