Çin hükümeti G.Kore draması, sinaması ve K-popu banladı! peki neden?

 

 

Çin hükümeti neden k-popu , dizi sinemayı ve hatta ünlülerin ülkeye girişini yasakladı?
çoğumuzun bildiği gibi bu karar yeni değil , 2016 yılının ekiminde yürürlüğe sokulan bir karardı yanlış hatırlamıyorsam.

peki neden banlandı? 

cevap çok basit. Koreliler kuzey Kore'nin sürekli göz dağı olarak kullandığı füzelere karşı, ABD ortaklığıyla yapılacak bir THAAD adlı füze savunma sistemine imza attılar. bundan dolayı Çin ile ilişkiler limoni düzeyde. 
Çinliler kesinlikle bu füze savunma sisteminin kurulmasını istemiyor. benim Çinli arkadaşımda dahil olmak üzere bu füze sisteminin Kuzey Kore'nin füzelerinden korunma amaçlı değil, aksine Çin'e göz dağı verme amaçlı olduğunu düşünüyorlar.
 bu yüzden Çinliler çeşitli şekiller de Kore'yi engellemeyi amaçlıyor. bunların başında Kore'nin yumuşak gücünü zedelemek geliyor. 


mesela Woo-bin ve Bae Suzy için Çin' düzenlenmesi planlanan bir fan toplantısının iptali bu sebebe bağlanıyor.

ban bununla da sınırlı değil. Çin de yaşayan ve geçimini sağlamaya çalışan Koreliler büyük stres altında kalıyor.

araştırmalarım sonucu Arirang news ten öğrendiğim kadarıyla Çin'de yaşayan ve çalışan insanların da zorluk çektiğini, artan milliyetçiliğin ve nefretin normal insanlara vurduğu da belirtiliyor.
örneğin Kore restorantları 2016 yılının mart ayından beri Çinli müşteri çekemiyor. İşte size Arirang newsten çevirdiğim bir parça.
Güney Kore'de bir ABD füze savunma sistemi kurulması kararının haberlerinin üzerine Koreli restoranlar, Çinli müşterilerin sayısının düştüğünü görmeye başladı. 
"Gerçekten şaşırtıcı olan, hepsi aynı gün gelmeyi kabul etmiş gibi görünüyor, o zamandan beri Çinli bir müşteri gelmedi, şok oldum" dedi.
Bu ilçede en çok paylaşılan bir hikaye.
Bu Kore süpermarketinde satışlar son bir ayda üçüncü sırada kesildi.
Sahibi aynı zamanda eğilim devam ederse kapanış düşünmek zorunda kalacağını söylüyor.

 peki bu banlamanın sonuçları şimdilik nasıl?

Çin'in ABD füze savunma sisteminin konuşlandırılması üzerine Güney Kore'ye yaptığı grup turu yasağı, Çin'in kendisi üzerinde bir darbe etkisine sahip gibi görünüyor. 
Yasağın Mart ayı ortasında yürürlüğe girmesinden bu yana Kore'nin gümrüksüz satış mağazalarını ziyaret eden Çinli turist sayısı yarı yarıya düşerken, Çin'e ziyarette bulunacak olan Güney Koreli yolcuların sayısı da düştü.
Kore kültür bakanlığının son rakamlarına göre, Kore'ye gelen Çinli yolcuların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 Mart'tan 19 Mart'a kadar yaklaşık% 22 düştü. 
Bakanlık, ayın tamamı hesaplandıktan sonra, rakamın neredeyse yüzde 50 oranında düşeceği öngörüsünde bulundu.Yerel seyahat acentesi Hana Tour, Nisan ayında Çin'e yapılan geziler için Güney Kore gezginlerinin sayısının geçen yıla göre yüzde 50 azaldığını açıkladı.
siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz? yorum yapmayı ve bu konu hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

(not:görseller bana ait değildir)

Yorumlar