KORE DRAMASI KLİŞELERİ 1

kore draması klişeleri serisi : 1.bölüm 

merhaba arkadaşlar. bu yazımda kore dramasında aşina olduğumuz, hunharca bizi bayan klişelere örnekler vereceğim. fazla uzun olmaması için ilk 4 tane yazıyorum , ikinci ve üçüncü bölümünde de devamını bulabilirsiniz. 

the heirs ile ilgili görsel sonucu

1.adını Feriha koydum olayı:

zengin çocuk fakir oğlan da deyebileceğimiz , türklerin en sevdiği konudur. yeşilçamdan tutunda , modern dizilere kadar yenisi yapılır yenisi çizilir. fakat asla izlenmekten vaz geçilmez. bunu koreliler yada hintliler yapsa bile.
fakir ama çalışkan kızın , zengin ve zibidi bir çocuğu adam edip nikahı basmasından gizli bir zevk alırız.o kızın çalışkanlığı , erdemi ,sorumluluğu bizi hep büyüler. yakışıklı, zengin ve etrafı kızlardan geçilmeyen çocuğun geçirdiği evrim bizi hayal dünyasına sokar.
bu kızlarda ki fark, çocuğu önce sallamaması yada aşağılamasıdır.

2. ana karakteri en az iki sexy çocuk sever

eğer esas kızı yada erkeği en az iki tane sexy şey sevmezse o esas kız/erkek değildir. figürandır. dış kapının dış mandalıdır. bu teori kız yada erkek olsun değişmez.
erkekse; 2 tane sexy , estetikli , kendinden emin, mümkün mertebe zengin ve sosyal tabakası yüksek kadınlar sever.
kızsa (fakir ve çirkin olsa bile) uzun, sexy, fashionable , zengin erkekler körkütük aşık olmalı, o kız yolunda fedakarlıklar yapmalıdır. gerekirse kavga da etmelidir.
3.bir kaşık suda boğulmak

ayakta da dursan boynunu geçmeyecek suda, esas erkeğin darbesi sonucu düşüp boğulmaya başlamaktır. sanıyorum ki bizim Türklerde seviyor bunu. çünkü böyle bir sahne görmüştüm kanallarda gezinirken.4. zaman kötü, kolla... 

neden böyle çarpıcı bir başlık seçtim bilmiyorum ama bu atasözümüz tamamen olayı betimliyor. benim için romantizm yerine kafamda soru işareti uyandıran bir sarılma pozisyonudur. neden arkam kardeşim yani? 

1.bölümün sonu :)

evet arkadaşlar. uzun olmasın diye ilk 4 maddeyi işledik. devamını ise 2. bölümde bulacaksınız onu da okumak için buraya tık tık kore draması klişeleri 2  keyifle kalın


Yorumlar

 1. Çok güzel tesbitler Aynen bayma hissiyatı oluşuyor bende artık bakamıyorum bile eskisi gibi Kore dizlerine ... Teşekkürler paylaşım için :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazımı okuyup , yorum bıraktığın için çok teşekkür ederim :) lütfen sık sık benimle düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmayı unutma! çok mutlu ettin

   Sil
 2. Çok doğru valla :) Maalesef bu klişe olayı devam ettikçe bizler Kore dizilerinden yavaş yavaş soğuyoruz.İnanır mısınız önceden bir ayda üç dört dizi gömerdim ama şimdi birine başlıyorum bakıyorum aynı klişe aynı monotonluk.Allah affetsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cidden. ilk bölüm sarmazsa , klişe doluysa bende bırakıyorum izlemeyi. Iyice Turk dizisi gibi oldular (-.-)

   Sil

Yorum Gönder