MODANIN YENİ TRENDİ HANBOK. Kore kıyafeti hanbok, günlük hanbok!


 yeni moda trend Hanbok nedir?

merhaba arkadaşlar. Kore dizisi izleyen arkadaşlarının hepsinin bildiği Hanbok' u konu alıyoruz.
Hanbok kelimesi ''Han'' yani Kore kelimesinden ve ''bok''  kıyafet kelimesinin birleşiminden meydana geliyor. son zamanlarda Hanbokları çok görür olduk, hatta modayı delicesine takip eden korelilerin , dünya piyasasına kazandırdığı bir şey oldu çıktı. peki neden yerli ve yabancılar hanbok alır oldu? onu moda dünyasına kazandıran nedenler nedir? ayrıca geleneksel hanbokları ve günlük hanbokları inceleyeceğiz :)

hanbok nasıl populer oldu?

hepimizin bildiği gibi bunun en başlıca faktörü tarihi diziler. bende dahil bütün yabancılar o tarihi dizilerde ki kıyafetlere bayılmıyor muyuz? işte bu yüzden  2013'ten beri Seoul, Jongmyo'daki saraylar veya kraliyet türbesi ve Joseon Hanedanlığı' nın kral mezarları gibi yerler hanbok giyen kişilere ücretsiz geçiş hakkı tanıdı!!

düşünsenize bir bilete 40 lira vermektense , hanbok kiralayıp , oralara ücretsiz girip ,tarihi mekanlarda geleneksel kıyafetlerle hunharca foto çekme imkanın oluyor!
öyle ki Koreye gidince yapılması gerekenler listesinin en üstünde hanbok giyip tarihi yerlerde foto çekinmek yerleşti

bundan dolayıdır ki, turistler yada koreliler hanbok giyip tarihi yerlerde gezmeyi bir trend halin getirdiler. hatta öyle ki , yavaş yavaş dünya moda algılayışında yerini almaya başladı bile...

sizde Koreye giderseniz muhakkak kiralamalı  yada hatıra olsun diye günlük hanbok satın almalısınız.

şimdi hanbok çeşitlerini inceleyelim:


geleneksel Hanbok:

bunları insanlar özel günlerde , bayramlarda veya düğün gibi yerlerde giyerler.

günlük hanbok:

bu hanboklar günümüz moda anlayışına ve günlük kıyafet ihtiyacımıza göre uyarlanmış olan kıyafetlerdir. dünyada da oldukça hit olmak üzereler! sizce de çok tatlı ve şık değil mi?  günlük kıyafet olarakta çok rahat! kısa bir yazı olmasını istediğim için burada bitiriyorum arkadaşlar. siz hanboklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Kore'ye gitseniz kiralar mısınız yada satın almayı düşünür müsünüz?


(not:görseller alıntıdır)

Yorumlar